تاریخ زن

خانه    تاریخ زن

در کارخانجات و کارگاه های تولیدی برای درج اطلاعات مهم مانند: تاریخ تولید و انقضا بر روی بسته بندی محصولات از دستگاهی به نام تاریخ زن استفاده می شود. این دستگاه دارای انواع مختلفی است که با توجه به نیاز افراد و تعداد تولیدات آن ها در طول روز کاربرد های متفاوتی نیز دارد. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره دستگاه تاریخ زن به دست آورید با ما همراه شوید.

طبق یک دسته بندی کلی دستگاه تاریخ زن به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از تاریخ زن دستی و تاریخ زن اتوماتیک. در ادامه به هر کدام از این موارد بیشتر می پردازیم.

تاریخ زن

تاریخ زن دستی:

این نوع دستگاه تاریخ زن که به پرتابل نیز معروف است به یک اپراتور نیاز دارد، زیرا باید فردی دستگاه را به دست گرفته و آن را بر روی بسته بندی محصول مورد نظر قرار دهد سپس با فشار دادن دکمه مورد نظر عملیات چاپ انجام شود. برای محصولاتی که سنگین هستند و امکان جابجایی آن ها توسط نوار نقاله وجود ندارد از این دستگاه تاریخ زن استفاده می شود.

تاریخ زن اتوماتیک:

دستگاه تاریخ زن اتوماتیک که به تاریخ زن ثابت نیز معروف است، دیگر به اپراتور نیاز ندارد. نحوه کار این دستگاه به این صورت است که محصولات مورد نظر از روی نوار نقاله به حرکت در می آیند و از رو به روی دستگاه تاریخ زن عبور می کنند. سپس به محض عبور از رو به روی دستگاه عملیات چاپ انجام می شود. به خاطر آن که نیازی به دخالت نیروی انسانی در عملیات این دستگاه وجود ندارد، سرعت چاپ و دقت آن نیز بالا می رود به همین دلیل برای کارخانه های بزرگ با تعداد تیراژ بالا بسیار مناسب است.

انواع دستگاه تاریخ زن

در یک دسته بندی دیگر دستگاه تاریخ زن به انواع مختلفی تقسیم می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

دستگاه تاریخ زن حرارتی

همانطور که از نامش متوجه می شوید این دستگاه تاریخ زن بر اساس حرارت کار می کند و می تواند عملیات چاپ را بر روی پاکت، لیبل، فویل و … با رنگ های مختلفی انجام دهد. در بازار به این دستگاه، تاریخ زن حرارتی- مکانیکی نیز می گویند چون عملیات چاپ را با ترکیبی از حرارت و اثر ریبون و اعمال فشار انجام می دهد.

این دستگاه به این صورت کار می کند که ابتدا باید حروف و اعداد مورد نظر در زیر دستگاه یعنی در جای مناسب خود قرار داده شوند. سپس ریبون باید در محل مناسب خود قرار بگیرد و از روی حروف عبور کند. برای چاپ اطلاعات، دسته دستگاه را باید به سمت پایین کشید سپس دستگاه گرم شده و اطلاعات مورد نظر بر روی سطح محصول چاپ می شود.

فونت های مورد استفاده در این دستگاه متنوع است و می تواند اطلاعات را در سه خط به عرض سه میلی متر به طور همزمان بر روی محصول چاپ نماید. سرعت چاپ اطلاعات با یان دستگاه پایین است و چون با اعمال فشار کار چاپ را انجام می دهد ممکن است به برخی از بسته بندی ها مانند بسته بندی های نازک سلفونی آسیب بزند. به خاطر همین مسئله امروزه کمتر از این نوع دستگاه تاریخ زن استفاده می کنند.

لیبل چسبان

دستگاه تاریخ زن غلطکی

نوع دیگری از دستگاه تاریخ زن، تاریخ زن غلطکی است که در سه نوع مختلف تولید می شود که عبارتند از: تاریخ زن غلطکی دستی، پدالی و تایمری. با کمک این دستگاه تاریخ زن می توانید اطلاعاتی مانند تاریخ، قیمت کالا، سری ساخت را بر روی بسته بندی محصول چاپ نمایید. سرعت چاپ این دستگاه بالا است و نحوه کار با آن راحت است.

شما می توانید هزینه کمی در زمینه نگه داری و تعمیر این دستگاه را به آن اختصاص دهید و با توجه به سلیقه و نیازی که دارید یکی از سه نوع عملکرد آن یعنی دستی، پدالی یا تایمری را خریداری نمایید.

دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک

در دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک از پدال های الکتریکی برای انجام عملیات چاپ کمک گرفته می شود به همین دلیل فشار کمتری به اپراتور دستگاه وارد می شود. در این نوع دستگاه تاریخ زن نیز عملیات چاپ با کمک نوار ریبون انجام می شود. اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضا، قیمت و … به صورت همزمان توسط این دستگاه بر روی محصول چاپ می شود. نحوه کار با این دستگاه راحت است و به تایمر نیز مجهز می باشد.

دستگاه تاریخ زن اتوماتیک

برای چاپ اطلاعات مورد نظر بر روی تمامی محصولات خود می توانید از دستگاه تاریخ زن اتوماتیک استفاده نمایید. این دستگاه یک جعبه دارد که دارای حروف فارسی، انگلیسی و … می باشد. از آن جایی که این دستگاه به صورت اتوماتیک کار می کند عملکردی قوی دارد همچنین به شمارنده اتوماتیک نیز مجهز می باشد.

دستگاه تاریخ زن اتوماتیک می تواند اطلاعات را در سه سطر و با عرض ۴ میلی متر و به صورت همزمان بر روی سطح محصول مورد نظر و با رنگ های مختلف چاپ نماید. از دیگر مزیت های این دستگاه تاریخ زن این است که می تواند به کامپیوتر متصل شود و به صورت خودکار و آنلاین عملیات چاپ را انجام دهد. درجه حرارت دستگاه را نیز می توان بر روی تنظیم اتوماتیک قرار داد.

دستگاه تاریخ زن پیشرفته

با پیشرفتی که در تکنولوژی رخ داده است و همچنان در حال ادامه است، در زمینه چاپ اطلاعات بر روی محصولات نیز تغییراتی رخ داده است. امروزه دستگاه های پیشرفته تری برای این کار در بازار وجود دارند به نام دیگر جت پرینتر که کار چاپ اطلاعات بر روی بسته محصولات را با سرعت و دقت بالاتری انجام می دهند.

از نحوه کار با این دستگاه راحت تر و آسان تر است، سرعت چاپ اطلاعات آن ها بالا تر است، هزینه های نگه داری و تعمیرات آن ها کم تر است، توانایی چاپ اطلاعات با هر زبانی و با فونت های مختلف را دارند، قابلیت چاپ بر روی اجناس مختلف را دارند، فعالیت با آن ها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و جوهر می شود. مدل های این دستگاه های جدید بسیار زیاد است و شما می توانید با توجه به نیاز خود دستگاه تاریخ زن مناسب خود را خریداری نمایید و بهره وری کار خود را بالا ببرید.

مشاوره خرید