لیبل چسبان

خانه    لیبل چسبان

زمانی که قصد خرید یک محصول را داریم به لیبل روی بسته بندی آن توجه می کنیم و اطلاعات لازم مبنی بر سلامت و اصالت محصول را از این طریق به دست می آوریم. اما آیا تاکنون به عملیات چسباندن این لیبل ها فکر کرده اید؟ لیبل ها توسط دستگاه لیبل چسبان بر روی بسته بندی محصولات چسبانده می شوند. این که این دستگاه چیست و چه ویژگی هایی دارد را قرار است در این مقاله بررسی نماییم. پس با ما همراه باشید.

لیبل چسبان

لیبل چیست؟

لیبل نوعی برچسب بر روی محصولات مختلف است که اطلاعاتی مانند نام تجاری محصول، تاریخ تولید و انقضا، قیمت، بارکد، تزیینات مختلف و … را شامل می شود. لیبل سالم نشان دهنده آن است که محصول مورد نظر باز نشده است و اصالت کالا را تضمین می کند. اهمیت لیبل در برخی از محصولات مانند مواد غذایی، نوشیدنی، مواد دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی و … بیشتر است زیرا با سلامت مصرف کننده در ارتباط می باشد.

دستگاه لیبل چسبان چیست؟

به دستگاهی که لیبل های چاپ شده را از قبل آماده شده بر روی محصولات می چسباند، دستگاه لیبل چسبان می گویند. نام های دیگر این دستگاه عبارتند از: لیبل زن، برچسب زن و …

البته لیبل ها انواع مختلفی دارند و آن نوع لیبل هایی که باید بر روی بسته بندی محصول و یا خود محصول چسبانده شوند، به دستگاه لیبل چسبان نیاز دارند. به همین دلیل در کارخانه های تولید صابون، تولید کنسرو، کمپوت، نوشابه و دلستر، آب معدنی و … از این دستگاه استفاده می شود.

در ادامه با برخی از انواع دستگاه لیبل چسبان آشنا می شویم.

دستگاه لیبل چسبان دستی

همانطور که حدس می زنید برای استفاده از این دستگاه و چسباندن لیبل ها بر روی محصولات باید از یک اپراتور کمک بگیرید. این نوع دستگاه دارای پرینتری سبک است که می تواند بدون نیاز به کامپیوتر عملیات چاپ برچسب یا لیبل را انجام دهد. یکی از کاربردی ترین دستگاه لیبل چسبان دستی، دستگاه لیبل چسبان بطری است.

دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک

نحوه کار دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک به این صورت است که کالا و محصولات مختلف بر روی نوار نقاله به حرکت در می آیند و از رو به روی دستگاه لیبل چسبان عبور می کنند. به محض رسیدن به نقطه مورد نظر، دستگاه آن ها را شناسایی کرده و لیبل یا برچسب بر روی آن ها چسبانده می شود.

سرعت کار این دستگاه زیاد است و عملیات لیبل چسبانی را با دقت بالایی انجام می دهد به همین دلیل در کارخانه هایی که تعداد تولیدات آن ها بالا است می توان از این لیبل چسبان استفاده کرد. این دستگاه تنظیمات مختلفی دارد که شما می توانید با توجه به نوع محصولات مورد نظر خود، دستگاه را تنظیم کنید. دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک دارای دو نوع لیبل زن حرارتی و لیبل زن پشت چسب دار می باشد.

انواع لیبل چسبان اتوماتیک پشت چسب دار

لیبل زن گرد

برای لیبل زدن بر روی محصولاتی که دارای ظرف گردی هستند از این دستگاه استفاده می شود. به همین دلیل برای لیبل چسباندن بر روی انواع بطری ها از این دستگاه استفاده می شود.

لیبل زن تخت یا تاپ لیبلینگ

برای چسباندن لیبل بر روی محصولاتی که تخت هستند و شکل مربع یا مستطیل دارند، از این دستگاه لیبل چسبان استفاده می شود. یعنی هر محصولی که یک طرف آن تخت است با استفاده از دستگاه لیبل زن تخت یا تاپ لیبلینگ عملیات چسباندن لیبل انجام می شود، به همین دلیل می توان برای لیبل زدن بر روی درب محصولات و یا بالای آن ها از این دستگاه استفاده کرد.

به طور مثال برای لیبل زدن بر روی درب محصولات، کارتن بسته بندی آن ها، بر روی بسته بندی میوه و سبزیجات می توان از این دستگاه لیبل چسبان استفاده کرد.

آمپول لیبلینگ

برای لیبل چسباندن بر روی محصولاتی که کاملا استوانه ای هستند و فاقد قابلیت ایستایی هستند، از دستگاه آمپول لیبلینگ استفاده می شود. محصولاتی مانند لوله آزمایش، لوله های خونگیری و … به کمک سیستم مخصوص این دستگاه لیبل زده می شوند.

لیبل چسبان دو طرفه

برای لیبل زدن بر روی دو طرف محصول به طور همزمان از این دستگاه استفاده می شود. برای لیبل چسباندن بر روی جلو و پشت یا بالا و پایین محصولات گرد و صاف می توان از دستگاه لیبل چسبان دو طرفه استفاده کرد.

دستگاه لیبل چسبان نیمه اتوماتیک

با کمک دستگاه لیبل چسبان نیمه اتوماتیک می توان بر روی محصولات مختلف مربعی و استوانه ای برچسب و لیبل مورد نظر را چسباند. برای چسباندن لیبل بر روی محصولات پلاستیکی نیز می توان از این دستگاه استفاده کرد. دستگاه لیبل چسبان نیمه اتوماتیک قابلیت مجهز شدن به فیبر نوری را دارد.

دستگاه لیبل چسبان عمودی

دستگاه لیبل چسبان عمودی طرفداران خاص خود را دارد. این دستگاه می تواند در هر دقیقه حدود ۱۵۰ محصول را لیبل بزند البته این میزان با توجه به نوع محصول، تعداد محصول و اندازه لیبل متغیر می باشد. دستگاه لیبل چسبان عمودی، جزء دستگاه های اتوماتیک به حساب می آید به همین دلیل است که می تواند در مدت زمان کم تعداد زیادی از محصولات را لیبل بزند.

دستگاه لیبل چسبان افقی

برای چسباندن لیبل بر روی محصولاتی که ثابت هستند می توانید از دستگاه لیبل چسبان افقی استفاده کنید. این دستگاه دقت بالایی دارد و شما می توانید به کمک این دستگاه حدود ۱۰۰ محصول را در دقیقه لیبل بزنید.

دستگاه لیبل چسبان چند منظوره

با کمک دستگاه لیبل چسبان چند منظوره می توانید بدون در نظر گرفتن نوع و تعداد محصولات، بر روی آن ها لیبل بزنید. برای لیبل چسباندن بر روی تعداد زیاد محصولات می توانید از این دستگاه استفاده نمایید.

قبل از خرید دستگاه لیبل چسبان به نکات زیر توجه فرمایید.

قبل از آن که اقدام به خرید دستگاه لیبل زن کنید باید به نوع محصول تولیدی خود دقت کنید. این که محصول شما گرد یا استوانه ای است، چه جنسی دارد، بسته بندی آن مقوایی یا پلاستیکی است و … در انتخاب دستگاه لیبل چسبان بسیار اهمیت دارد.

تعداد تیراژ شما نیز در انتخاب نوع دستگاه لیبل زن مهم است. اگر در طول روز تعداد زیادی محصول تولید می کنید و به سرعت و دقت زیادی برای لیبل چسباندن نیاز دارید باید از دستگاه مناسب با نیاز خود استفاده نمایید.

سایر ویژگی هایی که هر دستگاه لیبل چسبان دارد را باید بررسی کنید و دستگاه مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

مشاوره خرید